BLOG

Co wziąć pod uwagę przy inwestowaniu w obligacje korporacyjne?

Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji, twórca RRJ Group

Coraz więcej inwestorów w lokowanie pieniędzy w obligacje korporacyjne. Ta opcja inwestowania z pewnością wiąże się z większym ryzykiem, choć często jednocześnie oznacza większy zysk. Przy inwestowaniu w obligacje firm trzeba wyjątkowo skrupulatnie zarządzać ryzykiem. 

 

Oprocentowanie obligacji korporacyjnych jest zwykle wyższe od oprocentowania obligacji sprzedawanych przez rząd, zapewniają zysk większy niż lokaty bankowe, w czym należy upatrywać ich atrakcyjności. 

Trzeba zdawać sobie sprawę oczywiście z tego, że obligacje korporacyjne nie należą do najbezpieczniejszych form inwestowania, ale obserwujemy, że coraz więcej osób interesuje się tą opcją. Dlatego przydaje się właściwa wiedza o tym, czego potrzeba do mądrego i świadomego lokowania pieniędzy w obligacje firm.

Na polskim rynku obligacji korporacyjnych dominują obligacje zmiennokuponowe, oparte o stawkę WIBOR. To ten wskaźnik przede wszystkim wpływa na wysokość oprocentowania tego typu obligacji oraz jego zmianę w czasie. Analiza prognoz stawki WIBOR pozwala zatem na relatywnie precyzyjne oszacowanie potencjalnych stóp zwrotu wynikających z samego kuponu. 

Decydując się na ten instrument inwestycyjny, należy wziąć pod uwagę trzy rodzaje ryzyka. 

Czynników do uwzględnienie jest wiele, ale gdybym miał wymienić najważniejsze, to byłoby to – po pierwsze – sprawdzenie, czy obligacje nie mają białych plam, co oznacza zebranie jak największej wiedzy na temat spółki, w którą chcemy inwestować. Warto czytać nie tylko raporty emitenta (te są lekturą obowiązkową), ale i raporty analityków zewnętrznych. Po drugie, warto zastanowić się, jakie jest ryzyko upadłości.

Jak się przed nim zabezpieczyć? Znów analizy specjalistów sporo mogą nam powiedzieć o wskaźnikach płynności i zadłużenia, dług netto versus kapitał własny czy zobowiązani do aktywów. Jak i na czym są zabezpieczone obligacje? To jedna z najważniejszych kwestii. Po trzecie, analizujemy wiarygodność wyceny i możliwości wyjścia ewakuacyjnego. Powtarzam, że zawsze trzeba mieć plan B. Dziś to ważniejsze niż kiedykolwiek. Zawsze więc od razu analizujemy, czy kupione obligacje da się sprzedać . 

Obligacje korporacyjne jakich spółek cieszą się w tej chwili popularnością? 

Więcej w komenatrzu medialnym. 

© RRJ Group